Z Paľkových zážitkov počas pobytu na Taiwane:

                     

 

   V dňoch od 31.12.2005 do 4.1.2006 sa v Taiwanskom hlavnom meste Taipei konalo sympózium mladých fyzikov, ktorí získali v súťaži Hľadáme talenty vo fyzike titul Ambassador. Zo Slovenska bolo tých Ambassadorov šesť: Lucia Ježovičová, Pavol Gajdoš, Mária Voščeková, Patrik Vavrovič, Mária Miškovová a Šimon Mackovjak. Týchto Ambassadorov mali na starosti dvaja vedúci: Ivan Košinár a Jaroslav Staniček. Celkovo bolo na Taiwane 107 Ambassadorov z 21 krajín: Albánsko, Argentína, Bulharsko, Chorvátsko, Ghana, India, Indonézia, Japonsko, Kamerun, Kórea, Malajzia, Poľsko, Rakúsko, Singapur, Slovensko, Srbsko a Čierna hora, Švajčiarsko, Taiwan, Tanzánia, USA, Vietnam.

   Taipei, ako aj celý Taiwan, je úplne odlišná krajina a kultúra ako Slovensko. Každá krajina mala svojho sprievodcu, slovenská sprievodkyňa sa volala Angel. Program mali organizátori dobre pripravený, až na niekoľko drobností, keď sme museli behať z jedného miesta na druhé. Na tejto ceste po okolí Taipeia sme navštívili veľa zaujímavých miest, medzi nimi aj skaly na pobreží, ale určite najväčší zážitok bola návšteva najvyššej budovy sveta Taipei 101, ktorá je vysoká 508 m (101 poschodí). My sme boli  vo výške 382 m (89 poschodie). Taipei má približne 2 000 000 obyvateľov. Mali sme aj stretnutie s primátorom Taipeia. Náš hotel nebol zďaleka vysoký (na taiwanské pomery), mal 19 poschodí. Ja s ďalšími dvoma chlapcami z našej výpravy sme bývali na deviatom poschodí.

   Silvester sme my Slováci strávili s Kórejcami a Poliakmi, ten taiwanský ohňostroj je oveľa lepší ako prešovský – strieľali ich už od 21:00 (veľké sú ako u nás veľký) a o polnoci boli naozaj obrovské a z každej strany. Ja som na Taiwane oslavoval aj narodeniny, dostal som ako darček čínske paličky z bambusu. Na Taiwane mali veľmi zaujímavé ovocie, napríklad vyzeralo to ako papája, ale malo to žiarivo ružovú šupu a biele jadro s čiernymi jadierkami. Na Taiwane bolo počas celého výletu jasno a okolo 20°C a časový posun je sedem hodín. Aj letecká doprava spoločnosťou  Eva Air bolo luxusne vybavená. S viacerými Ambassadormi som nadviazal e-mailový kontakt, čiže  sa môžem informovať, čo sa deje napríklad na Taiwane.

                                                                                     Paľko Gajdoš 7.A

most Apolo v Bratislave - pred cestou do Viedne letisko vo Viedni pohľad z lietadla bytovka v Taiwane slovenská výprava
na úvodnej ceremónii vlajky účastníkov - aj naša SLOVENSKÁ usporiadateľská univerzita v Taipei pri mori pri mori
pri mori pri mori najvyššia budova sveta - 508 m Paľko obchody v nej
najvyššia budova v noci taiwanský hrad pri pamätníku vchod doňho tradičná záhrada
tradičná architektúra Paľko a Angel, starala sa o Slovákov na párty národov chrám -  kontrast histórie a súčastnosti ulica v Taipei
naša výprava Čierne more z lietadla Paľkova medaila

P a ľ k o v i

prajeme veľa ďalších úspechov

 a krásnych ciest za poznaním !