Zo života matematikov

Úvod 

Hádanky

Hlavolamy

Rozprávky

Súťaže a projekty

Zaujímavosti

Povedali...

Odkazy

Zdroje informácií

Čo ešte môžeš robiť ?

Napíšte nám

Lewis Carroll

Charlesa Lutwidga Dodgsona (1832 - 1898), anglického matematika a logika poznáme pod pseudonymom Lewis Carroll. Je to známy autor kníh Alica v krajine zázrakov a Za zrkadlom.Napísal aj veľa matematických prác a niekoľko kníh hádaniek.

Kniha Úlohy pod vankúš obsahuje 72 zaujímavých úloh. Vymyslel ich a vyriešil, keď ležal večer v posteli a nemohol zaspať. Sú z aritmetiky, algebry, geometrie, trigonometrie, infinitezimálneho počtu a transcendentnej pravdepodobnosti.

Zamotaný príbeh najskôr vychádzal ako seriál v istom anglickom mesačníku je zbierkou matematických hádaniek.

Kráľovná Viktória bola Carrollovými knižkami o Alici nadšená a dala si poslať všetko, čo Carroll napísal. Viete si predstaviť, aká bola prekvapená, keď dostala kôpku matematických kníh?

Príbehy o Alici v krajine zázrakov a Za zrkadlom, ktoré povymýšľal a spísal ešte v 19. storočí anglický matematik a lektor univerzity v Oxforde Lewis Carroll, sa stali obľúbenými na celom svete a Alicu poznajú deti a dospelí rovnako ako Pipi Dlhú Pančuchu, Pinocchia alebo Medvedíka Pu. Lewis Carroll mal zmysel pre krásne a bláznivé nezmysly. Alicine bláznivé príbehy zaručene pobavia deti aj rodičov.

Späť